تاریخچه

اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان قم از مهمترین و قدیمی ترین واحدهایی می باشد که در زمینه تأمین، نگهداری، توزیع و نظارت بر کیفیت محصولات استراتژیک گندم، آرد و نان و همچنین کالاهای اساسی، از جمله برنج، روغن، قند و شکر و…. نقش اساسی و مهمی ایفا می کند.

این اداره کل از زمان تاسیس تا به امروز با نام های مختلفی همچون سازمان تثبیت غله، سازمان غله ، وزارت ارزاق و اداره آرد و نان شناخته شده است. و از آن سال تا اواخر سال ۱۳۸۲ وظایف مربوطه با ادغام های متعدد تغییر و افزایش یافت.

این اداره کل از پتانسیل و ظرفیتهای بالایی شامل انواع سیلویهای بتنی و فلزی , سردخانه ها و انبارها در سطح استان برخوردار میباشد. هدف از تشکیل اداره , انجام فعالیتهای بازرگانی در زمینه تنظیم بازار, تهیه و تدارک , نگهداری , خرید , فروش و توزیع کالای اساسی, حساس و ضروری و هرگونه فعالیت مرتبط و لازم میباشد . همچنین کنترل و نظارت بر تمامی سیلوهای بخش خصوصی , کارخانجات آرد و نانوایان استان قم را به عهده دارد.

دفتر مرکزی اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان قم در زمینی به مساحت ۲۵۰۰۰متر مربع در بلوار شهید محلاتی میباشد و دارای امکانات , تجهیزات و ماشین آلات تخلیه و بارگیری گندم و کالای اساسی اعم از ( نوارنقاله , لیفتراک و ..) و سیستمهای توزین استاندارد بوده و در راستای انجام ماموریت های مربوطه از ظرفیتهای مناسبی در دو بخش سیلو و انبار برخوردار است.